Керована вентиляція з рекуперацією тепла

Необхідність вентиляції

Через значне здорожчання енергоносіїв проблема енергозбереження є досить актуальною та злободенною. Нині витрати на опалення становлять 65% усіх експлуатаційних витрат будинку. Власники будинків і квартир намагаються зменшити тепловтрати шляхом заміни вікон і теплоізоляції зовнішніх стін. Це часто призводить до зменшення природного повітрообміну у десятки разів: одночасно стають недієвими витяжні системи  ванн, туалетів, оскільки тут відсутній приплив повітря, і, як наслідок, – підвищена вологість (85%), пліснява на стінах та проблеми зі здоров’ям мешканців.

Вкрай нерозумно ігнорувати вентиляцію квартир за рахунок припливу повітря  при встановленні нових віконних конструкцій. Особливо небезпечними є кухонні газові плити з подальшим монтажем витяжок. У багатоповерхівках сучасні витяжні системи невідрегульовані або ж узагалі не працюють. Часто при індивідуальній реконструкції встановлюють власні витяжні вентилятори і приєднують до вентиляційних каналів центральних стояків. Але іноді це призводить до небажаних наслідків (неприємні запахи для жителів верхніх поверхів). Ці проблеми можна вирішити за рахунок керованого припливу свіжого повітря, з фільтрацією та використанням тепла відпрацьованого повітря, уникаючи при цьому некомфортних перетягів і шуму.

 

Сучасні системи вентиляції з рекуперацією тепла

У Західній Європі для вентиляції житлових приміщень використовують системи примусової вентиляції з ефективною рекуперацією тепла, які забезпечують керовану рівномірно напірну вентиляцію з одночасним підігріванням повітря, що підводиться, та ефективним використанням внутрішніх і зовнішніх енергетичних джерел. Системи забезпечують подачу підігрітого свіжого очищеного повітря (без перетягів) до кожної кімнати і  витяжку відпрацьованого повітря і з санітарно-гігієнічних приміщень (кухні,ванни, туалету).

Низькоенергетичні будинки (тепловтрати – до 40 Вт/м кв.) доповнюють базовою опалювальною системою (радіатори, підлогове опалення тощо).

У пасивних будинках (тепловтрати – до 15 Вт/м кв.) відсутня система опалення, оскільки достатньо лише догрівати повітря нагрівачем (наприклад, у ванні). Вентиляційними системами передбачене додавання певної кількості свіжого повітря, що виключає екстремальне зниження відносної вологості взимку.

 

Технічні особливості системи

1.Пристрій вентиляції можна розмістити на стелі туалету чи допоміжного приміщення, а також на підлозі або на стіні технічного приміщення, гардеробу тощо.

Є такі типи розводки припливного повітря:

а) Плоскі канали з оцинкованої сталі 160х40 мм, укладені у теплоізоляційний шар підлоги, з під’єднаними регульованими лінійними дифузорами (призначено для новобудов, рис. 1). Розгалуження центрального підлогового каналу не впливають на шумоізоляцію приміщень.

б) Розводка на стелі (для новобудов) круглими трубопроводами з тарілчастими  дифузорами (для новобудов).

в) Розводка кутова під навісною стелею круглими трубопроводами та з дифузорами типу форсунок.

г) У всіх варіантах треба забезпечити ретельне очищення усіх розводок.

2. Відпрацьоване повітря з санітарно-гігієнічних приміщень відводиться круглими трубами 100-125 ммна стелі з приєднанням до тарілчастих вентилів з регулюванням.

3. Із житлових кімнат повітря відводиться через щілини (8-12 мм) під дверима до коридору. Далі воно надходить через двері санітарно-гігієнічних приміщень саме до цих приміщень.

4. Витяжки над газовими плитами мають бути виключно циркуляційними з вугільними фільтрами для нейтралізації летких речовин і запахів, із регульованою потужністю 150-450 м³/год.

5.Приплив свіжого повітря та викиди відпрацьованого виведені до центральних стояків через регулювальні протипожежні клапани.

6. Приплив свіжого повітря до окремих житлових кімнат (30-45 м³/год), відвід із ванни (40-60 м³/год), туалету (20-30 м³/год), кухні (40-60 м³/год – тільки на відведення пари, яку не захоплює кухонна витяжка). Це ж стосується і електроплитки.

 

Переваги примусової вентиляції

Забезпечення довготривалого повітрообміну з можливістю посиленого збільшення при подачі сигналу з кухні, ванни, туалету.

Економія витрат на вентиляцію – 90%.

Запобігання зволоженості приміщень.

Виключення теплового дискомфорту у квартирах за рахунок припливу повітря майже кімнатної температури.

Використання усіх теплових джерел (зовнішніх і внутрішніх) для підігрівання циркулюючого повітря та покриття тепловитрат шляхом передачі тепла.

Подача відфільтрованого повітря значно обмежує ризик виникнення алергічних і респіраторних захворювань.

При встановленні максимальної потужності пристрою (330 м³/год) приміщення можна ефективно охолоджувати (через обхідний вентиль).

У системі передбачене автоматичне керування за рівнем вуглекислого газу та відносної вологості.

Простота монтажу та керування системою.

 

Порівняння параметрів систем вентиляції житлового будинку

 

Дотримання вимог до параметрів Інфільтра- цією через вікна Щільними вікнами Витяж- кою Примусо- вою вентиля- цією
Температурний режим + +
Вентиляція житлових приміщень + - +
Інтенсивне провітрювання - - - +
Вентиляція санітарно-гігієнічних приміщень - - +
Ефективність вентиляції - -
Рекуперація - - - +
Використання внутрішніх і зовнішніх теплових джерел - - -
Фільтрація повітря - - - +
Нічне охолодження - - -

Примітка: досконале досягнення параметру; – параметр не досягається;◦ часткова реалізація параметру.

 

 

Принципи роботи системи теплоповітряного опалення та регульованої вентиляції

Принцип роботи такої сучасної та економної системи полягає в організації двозонних контурів вентиляції кожної квартири.

Первинний контур забезпечує циркуляційне теплоповітряне опалення. Одночасно додається певна частка очищеного повітря, яке після рекуператора, підігріте, надходить у кожну житлову кімнату.

Вторинний контур забезпечує повне відокремлення  санітарно-гігієнічних приміщень, кухні, іноді – коридору.

Обидва контури підводять до спеціального пристрою (рис. 2), який протягом року підтримує мікроклімат у п’яти робочих режимах:

1 – рівномірно напірна вентиляція з рекуперацією;

2 – циркуляційне теплоповітряне опалення з рівномірно напірною вентиляцією та рекуперацією;

3 – теплоповітряне циркуляційне опалення (без вентиляції);

4 – інтенсивна вентиляція гігієнічних приміщень із подачею підігрітого повітря;

5 – додаткова літня вентиляція з нічним охолодженням.

 

Особливості інтегрованої вентиляційної системи

Циркуляційне та очищене повітря надходить до житлових кімнат одночасно з центральної розподільної підлогової камери окремими плоскими повітропроводами з оцинкованої сталі 160×40 мм, укладеними в теплоізоляційний шар підлоги та приєднаними до лінійних регульованих дифузорів. Їх рекомендують встановлювати під вікнами. Така центральна система виключає акустичну взаємодію між житловими кімнатами.

Циркуляційне повітря з окремих кімнат відводиться під дверима без порогів до коридору. Частина повітря через стінову решітку під стелею надходить до вертикальних повітропроводів і відводиться назад до пристрою.

У пристрої циркуляційне та свіже повітря очищується фільтром з ефективністю до 94%, нагрівається та розводиться радіальним малошвидкісним вентилятором через розподільну камеру з глушником знову до житлових кімнат.

У пристрої до циркулюючого повітря одночасно додається частина свіжого повітря, яке подається ззовні через попередній фільтр і підігрівається у хрестовидному рекуператорі з ефективністю до 86%.

Відпрацьоване повітря і з санітарно-гігієнічних приміщень і водяна пара з кухні  (іноді у форсованому режимі) відводяться круглими трубами діаметром 100-125 ммдо пристрою. У рекуператорі тепло віддається очищеному повітрю. Охолоджене відпрацьоване повітря викидається в атмосферу.

Кухонна витяжка над плитою – циркуляційна з вугільними фільтрами для нейтралізації запахів, регульованою потужністю 150 до 550 м³/год.

Потужність і температуру окремих приміщень забезпечують ручні вентилі у дифузорах розміром 250×100 мм.

Температура ванни забезпечується радіаторами з електричним або водяним нагріванням, а, можливо, і тепловою підлогою.

При максимальній потужності стандартний підлоговий дифузор 250×100 мм подає до 90 м³/год повітря. При співвідношенні 45/20 °С, де 45 – температура припливного повітря, а 20 – температура вихідного повітря, теплова потужність становить до 700 Вт.

 

Переваги теплоповітряного опалення з центральною вентиляцією

Системою підлогових плоских трубопроводів розходиться повітря циркульоване одночасно з вентиляційним (іноді з охолодженням).

Поєднання функцій циркуляційного опалення та незалежно керованої вентиляції з рекуперацією в одному пристрої.

Економія витрат на розводку радіаторів і труб водяного опалення.

Гарантія гігієнічних вимог на повітрообмін із можливістю керованого інтенсивного режиму.

Економія до 90% витрат на вентиляцію.

Швидке обігрівання з регулюванням температури.

Досконала фільтрація циркульованого і вентильованого повітря та зменшення забруднення приміщень.

Можливість монтажу електрополяризаційного фільтра.

Можливість охолодження, зволоження й одоризації циркульованого повітря.

Виключення вологості (пліснява).

Ефективне нічне охолодження влітку.

Використання усіх теплових джерел приміщення для підігрівання вентильованого повітря.

Використання сонячної енергії від освітлених сонцем вікон (миттєве перенесення тепла повітрям до інших неосвітлених кімнат).

Описані вище системи вентиляції є типовими для реалізації у країнах ЄС. Це відпрацьовані технічні та технологічні рішення, які дають змогу економити енергоносії, (зокрема, газ), які постійно дорожчають, а у 2020 р. взагалі відмовитися від імпорту газу, що задекларовано в документах ЄС із енергозбереження. Слід зазначити також, що вартість енергозберігального будинку разом із системою теплоповітряного опалення  перевищує вартість звичайного на 10-15%, а от квартири у багатоповерхівках від цього не подорожчають. За правильно вибраної системи утеплення будинку споживання газу чи електроенергії зменшиться у 10 разів.

Юрій Богданович Дудикевич

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


× eight = 48

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>