Теплова діагностика будинку

 У розвинених країнах введення енергетичних паспортів будинків і постійно зростаючі вимоги до їхнього енергоощадності зумовили необхідність термографічної зйомки у будівництві. Фактично була впроваджена добровільно-примусова система, яка штрафує власників за надмірні енерговитрати будівель і одночасно надає численні пільги тим, хто будує нове енергоощадне житло або ж реконструює старе згідно зі сучасними нормами. Оскільки 20-30 років тому обладнання для вимірювання тепловтрат було досить габаритним, а методи розрахунку не брали до уваги багатьох чинників, то виникла потреба у компактних пристроях, які б реєстрували теплове випромінювання зовнішніх огороджувальних конструкцій будинку з можливістю введення їх у комп’ютер для подальшого аналізу, обрахунку й архівації.  Упродовж якихось 10-15 років фахівці з енергоаудиту отримали  досить досконале і компактне обладнання (тепловізори), яке дає змогу не тільки визначити тепловтрати, а й виявити недоліки та хиби, які мали місце при спорудженні будівлі.

Окрім того, на тепловтрати будівлі досить суттєво впливає і вологість зовнішніх конструкцій. Наприклад, у  60-х роках значна кількість особняків США була споруджена на не гідроізольованих  від стін фундаментах. У таких будинках волога знизу по капілярних каналах фундаменти надходить до стін будинку, що збільшує їхню теплопровідність і сприяє утворенню грибків та плісняви.

Ця особливість теж була врахована, і  сучасні тепловізори дають можливість побачити вологі плями у стінах, підлогах і прилягання вікон.

Про тепловізори в інтернеті можна знайти багато інформації, але ми покажемо можливості тепловізора  на конкретному прикладі обстеження приватного будинку, при зведенні якого  було допущено  цілу низку помилок.

На всіх термографічних знімках права шкала  містить температури поверхонь.  Білий колір означає   максимальну  температуру, а синій – мінімальну стосовно заданих параметрів ( зовнішня та внутрішня температура, рівень відносної вологості повітря).

Почнемо з вікон.

На термограмі (рис.1) зображене вікно, при монтажі якого була допущена одна з  таких помилок:

  • після встановлення вікна монтажна пінка з боку вулиці  була залишена відкритою (не заштукатуреною) впродовж деякого часу; це призвело до розкладання  її верхнього шару під впливом ультрафіолету;
  • пінка була задута з надлишком і поверхневий шар був зрізаний.

У будь-якому  випадку був порушений верхній шар пінки, в результаті чого вона перетворилася на губку. Тому  в умовах дощу чи туману  пінка почала інтенсивно накопичувати  вологу. Це створило подальші проблеми:

  • При підвищеній вологості  ділянка навколо пінки стала «містком холоду».
  • Після штукатурення зовнішніх відкосів волога  монтажної пінки поширилася на віконні відкоси зсередини приміщення, що і показує термограма. За умови недостатньої  вентиляції з часом це може призвести до утворення плісняви та грибків на внутрішніх відкосах вікон.

Рис. 1. Надмірна концентрація вологи на відкосах зсередини будинку

 Рис. 2. Зона вологості у стіні будинку

Далі проаналізуємо стан стін і фундаментів будинку. На наступній термограмі (рис. 2)  синім кольором

відображена зона підвищеної вологості у стіні зсередини будинку. Поява вологості спричинена недотриманням  вимог проекту і внесенням до нього самовільних змін у процесі будівництва. Згідно з проектом будинку, рівень підлоги щодо рівня грунту мав бути на 60 см вищим від існуючого. Відповідно гідроізоляційний бар’єр, виконаний між стіною і фундаментом, виявився вищим від рівня існуючої підлоги. До того ж будинок розташований у зоні високих ґрунтових вод. Тепло- та гідроізоляція фундаменту повністю відсутня. Також майже відсутня припливно-витяжна вентиляція. Тому всі вищеперелічені чинники призвели до появи вологи як  у стінах,  так і під підлогою.

 

 

Рис. 3. Та сама ділянка стіни будинку.

Плями вологи непомітні

 

 

Рис. 4. Проникнення тепла крізь конструктив фасаду

 

На даній термограмі (рис. 4) зображений фасад будинку, спорудженого з пінобетонних блоків. Шви між блоками  заповнені  цементно-піщаним розчином. Обстеження проводили при таких температурних режимах: температура всередині приміщення +24ºС, зовні  + 8ºС.  Як видно з термограми, всі шви поміж блоками  потужно випромінюють тепло. Прилад, який був налаштований на виявлення точки з максимальною температурою, показав, що така точка (9,2ºС) розташована у місці прилягання стіни до даху. Це свідчить про те, що  основні тепловтрати відбуваються через дах унаслідок недостатньої ефективності  теплоізоляції листовими мінераловатними матеріалами.

 

Рис. 5. Проникнення тепла з-під  фундаменту будинку

На даній термограмі (рис. 5) зображений цоколь будинку з боку вулиці. Даний будинок не має підвального приміщення, теплоізоляція підлоги першого поверху виконана пінопластом, вертикальна зовнішня теплоізоляція фундаменту відсутня. Обстеження проводили при таких температурних режимах: температура приміщення  +24ºС, зовнішня температура +8ºС. Прилад, налаштований на виявлення точки з максимальною температурою, показав, що така точка (+7,9ºС) розташована у місці прилягання цоколю (фундаменту) до відмостки. Це свідчить про те, що тепловтрати відбуваються здебільшого через фундамент.

 

Отже, упродовж кількагодинної праці вдалося встановити такі причини, що викликали погіршення стану будинку:

  • Нехтування високим рівнем грунтових вод, необхідністю гідро-, теплоізоляції фундаменту і встановлення дренажної системи;
  • Самовільні зміни проекту будинку, які обтяжили ситуацію з вологістю до критичної.

 

Також є зауваження щодо недотримання технології монтажу вікон і неефективного утеплення даху.

 

Після встановлення причин  логічно дати такі рекомендації:

  • Відкопати й гідроізолювати фундамент, утеплити його і прокласти дренажну систему;
  • Вийняти стару монтажну пінку з вікон, замінити її новою та заізолювати відкосами;
  • Усунути недоліки теплоізоляції  даху для зменшення тепловтрат;
  • Застосувати систему вентиляції приміщень на основі віконних мікровентиляторів.

 

Можна сподіватися, що у майбутньому теплова діагностика будинків буде дисциплінуючим і стримуючим фактором для будівельників, оскільки «халтурити» стане невигідно.

 

Юрій Дудикевич

Максим Савчук

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


9 − = one

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>