Енергетична криза крізь призму виставки «Акватерм-Київ 2009

Найяскравішим проявом кризи є різке і не останнє підвищення тарифів на опалення та теплу воду. Це, своєю чергою, спричинило хвилю несплат  (у Львові до 160 млн грн) та ініціатив населення з від’єднання від центрального теплопостачання.

Виставка «Акватерм-Київ 2009» представила світові тенденції розвитку систем опалення, вентиляції і водопостачання з точки зору енергозбереження та економії ресурсів.

Симптоматичним є той факт, що всі світові лідери з виробництва газових котлів і бойлерів («Будерус», «Юнкерс», «Вайлант», «Віссманн», «Герц», «Де-дітріх», «Вольф», «Рефлекс»  та багато інших) переходять на розширення номенклатури виробів – від сонячних колекторів до теплових помп, уже не кажучи про таких гігантів, як «Міцубіші Електрик», «Саніо», «Тошіба». Доречно згадати про шведських виробників  теплових помп («ІВТ», «Нібе», «Терміа»). Навіть традиційний виробник пальників фінська компанія «Ойлон» виставила свою першу теплову помпу з дуже якісними характеристиками. Більше того, у світі відбувається  процес стадартизації та уніфікації складових частин теплових помп (наприклад, шведська «ІВТ» використовує компресори виробництва «Міцубіші». Прикладів такої кооперації є достатньо. Навіть в Україні теплові помпи монтують із частин, що надходять від різних світових виробників.

 

Європейська та японська  якість сучасного обладнання (насамперед, теплових помп, сонячних колекторів, тепловентиляційних пристроїв) була підтверджена відповідними цінами.  Правда, були китайські й турецькі виробники, із  нижчими цінами і товарами значно нижчої якості. На нашу думку, переважна частина відвідувачів просто ознайомилася зі  сучасною опалювальною та кліматизаційною технікою  за кордоном. Приємно вразили товари українських виробників.

 

Енергоресурсами, якими сповна може скористатися Україна, є порівняно дешева електрична енергія та безкоштовна енергія Сонця.

Тому доцільним є використання дорогих, але ефективних теплових помп і дешевих систем підігрівання води на основі сонячних колекторів і накопичувачів теплої води.

Окрім того, треба мати типові проекти термореновації житлових будинків із використанням теплових помп та сонячних колекторів. Найрентабельнішим є застосування теплових помп та сонячних колекторів у багатоповерхівках.

Отже, реальні проекти, теплові  помпи і колектори зможуть змінити життя на краще для сотень тисяч людей.  Для досягнення цієї мети спільними зусиллями вирішено створити Асоціацію «Енергозберігальні технології України» (АЕТУ).

 

АЕТУ покликана  розвивати та впроваджувати технології енергозбереження в Україні (з використанням ефективних вітчизняних та закордонних розробок та матеріалів), розрахованих на небагатих користувачів:

ОСББ;

власників наявних будинків;

забудовників, які обмежені в коштах;

підприємців зі сфери малого та середнього бізнесу;

Термін окупності від впровадження технологій повинен в середньому складати 5 років.

Діяльність АЕТУ відбувається в таких напрямах: інформаційний; технічний; комерційний.

 

Інформаційна діяльність:

організація сайту АЕТУ;

формування мережі консультаційних центрів України з енергозбереження та надання їм методичної допомоги;

одержання та обробка інформації про нові розробки (проекти, технології);

публікація через пресу (газету «БудЕксперт») та інтернет-сайт матеріалів про розробки, що становлять інтерес для промисловості та населення України;

організація та проведення семінарів з енергозбереження для членів ЕАТУ;

організація зустрічей та прес-конференцій з нагоди реалізації та впровадження розробок;

встановлення зв’язків із громадськими організаціями та політичними партіями, що стоять на позиціях реального впровадження ефективних технологій енергозбереження;

захист прав членів АЕТУ та юридична допомога при виникненні конфліктів при впровадженні енергозберігальних технологій;

оформлення прав на інтелектуальну власність для членів АЕТУ, якщо розробки містять елементи новизни.

 

Технічна діяльність:

допомога учасникам АЕТУ при реалізації ними проектів (шляхом залучення відповідних фахівців);

аналіз доцільності пропонованих інновацій із залученням відповідних фахівців;

аналіз та публікація інформації про здійснені пілотні проекти та їх моніторинг;

організація обміну розробками, проектами, методиками між членами АЕТУ;

сертифікація виробів.

 

Фінансова діяльність:

пошук замовників для членів АЕТУ;

отримання преференцій для учасників АЕТУ від виробників та постачальників обладнання, технологій та матеріалів;

економічний аналіз доцільності впровадження розробок із залученням відповідних фахівців;

підтримка членів АЕТУ на регіональних рівнях (інформація про асоціацію, рівень та якість впроваджень тощо).

 

АЕТУ діє як неприбуткова організація.

Мережа консультаційних центрів працює на засадах самоокупності, шляхом продажу науково-технічних розробок та іншої продукції АЕТУ на місцях.

Фінансування діяльності АЕТУ здійснюється шляхом  членських внесків та  коштів від тиражування і продажу науково-технічних розробок, виконаних членами АЕТУ. Вартість відчислень у фонд АЕТУ не повинна перевищувати 5%.

 

Слід зазначити, що наші заклики до консолідації зусиль у газеті «БудЕксперт» не залишилися без відповіді. Іде формування мережі консультативних центрів. Наших представників немає лише у Запорізькій, Луганській, Вінницькій, Херсонській і Одеській областях. Паралельно готується інформаційне наповнення для роботи консультаційних центрів, а також розробляються пілотні проекти. До речі, у травні цього року у Львові на технічному поверсі 14-поверхового будинку  розпочався монтаж теплової помпи «повітря-вода» для використання енергії вентильованого повітря для підігрівання води та опалення. Монтаж буде триватиме дні. Користувачі – мешканці останнього поверху будинку.

Юрій Дудикевич, к.т.н.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


5 − = one

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>